GÜNEY Kıbrıs Rum Yönetimi sözcüsü Nikos Hristodulidis, Kathimerini gazetesine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gazetenin “Anastasiadis ile Erdoğan arasında yeni iletişim kanalı. Moskova, Lefkoşa-Ankara doğrudan istişaresi için aracı rolünde” başlığıyla manşetten yayınladığı söyleşide Rum sözcü, Nikos Anastasiadis’in Moskova’daki temasları hakkında bilgi verdi. Güney Kıbrıs liderinin, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili bazı mesajlar göndermek istemesi ve ortaya çıkan yeni durumla ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüş alışverişinde bulunduğunu belirten Hristodulidis, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Vladimir Putin’in kısa süre önce Türkiye’ye gerçekleştirdiği ve bazı anlaşmalara imza atılan ziyaretinde de görüldüğü üzere Rusya, Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde… Bu, Rusya ile Kıbrıs sorunu bağlamındaki ilişkimizdeki yeni unsurdur. Yani Rusya’yı, Türkiye’ye bazı mesajlar göndermek için yeni bir iletişim kanalı olarak kullanıyoruz.”
Hristodulidis, Rusya lideri Putin’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletmek üzere somut mesajlar verilip verilmediği sorusuna verdiği yanıtta da, “Rusya tarafından Türk tarafına iletilecek mesaj, müzakerelere geri dönmemize olanak tanıyacak şartların mümkün olduğunca çabuk oluşmasını arzu ettiğimizdir. Bununla birlikte, bazı başka detaylar da iletilecek ancak bunlar alenen söylenemez. Diyalog olsun diye diyalog değil, olumlu sonuca varma perspektifi yaratacak diyalog için gerçek şartlardan söz ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın